Prestižky pro mě byly velkým překvapením.

Boty Prestige. Odkaz dob nedávných.

Zimní Prestige Boty: Ideální volba pro horské kolo v zimním období

Když přichází zima, mnozí cyklisté se stahují do svých teplých domovů a ukládají horská i jiná kola na dlouhé zimní období ke spánku. Ale co kdybych ti řekl, že můžeš i nadále jezdit na svém horském kole i v zimních měsících, pokud máš správnou výbavu? Jedním z klíčových prvků této výbavy jsou zimní boty. Jak jsem psal v předchozích článcích, trpím v zimě na promrzání uší, rukou, ale především nohou. Proto jsem hledal a hledal, až jsem narazil na boty z dob nedávných.

I na našem maličkém cyklo trhu se dají najít zimní cyklistické boty a tretry různých výrobců. Jenže ty mají jednu nepříjemnou vlastnost. Bývají obvykle docela drahé. Jasně, pokud jsi hard core jezdec, vydat částku okolo tří, čtyř tisíc za platformové boty např. od 5.10 není problém. Ale co když jsi “jen” Hobbík dojíždějící po městě do práce v létě i zimě? Potom jsem pro tebe našel opravdový poklad. O to větší radost pak mám z toho, že jsou to boty vyrobené v České Republice. Budou známé spíše ročníkům 30+ a mohou v tobě vyvolávat rozporuplné pocity, protože jejich existenci máme spojenou se socialismem. Jsou to boty Prestige. 

Historie v kostce

Prestige začal Svit vyrábět na formách koupených od značky Puma na začátku 80. let. První Prestige mohli zákazníci vidět a koupit v roce 1984. Vše bylo zalité sluncem, až do začátku devadesátých let, kdy se český zákazník otočil k “Lendlovkám” zády. V roce 2000 tak skončila značka Prestige v konkurzu. V roce 2002 se jí rozhodla koupit firma Moleda. Ta ji vlastní dodnes. 

Už je ti teplo, chlapče?

Poslední dvě sezóny jsem na kole vozil a v práci nosil Prestižky, které nazvali jednoduše Zimní Prestige. Jsou černé s šedou podrážkou, prošíváním a vnitřkem. Hned zkraje musím říct, že mám jen jedny boty, které izolují stejně, ale jsou to už v podstatě boty určené na polární expedici. Opravdu, tyto z 95% kožené a 5% polyuretanové boty nabízejí výkon jako žádné jiné, které jsem mohl za ty roky vozit nebo jen nosit. Materiál podšívky je klasický textil. Svršek je kožený. Lepší materiál si na botu přát ani nemůžeš. Podrážka je vyrobená ze speciálního polyuretanu. Je pověstná svojí odolností a pohodlností. To koneckonců můžu bez podmínek podepsat.

Boty jsou (při správné impregnaci) vyloženě voděvzdorné, až na výjimku, jazyk. Přeprška jim nevadí, ale pokud vytrvale prší, voda může proniknout jazykem. Ne že by tam kůže nebyla žádná, ale kryje jen část jazyka. Kdybych mohl dát firmě Prestige tip, řekl bych, ať udělají i vršek jazyka z kůže celý. Po dobrém utažení by pak boty byly na hranicí gumáků, co se propustnosti týče. 

Na druhou stranu, pokud v nich budeš chodit v klasické české zimě a klidně i mrazu, nemusíš se bát promoknutí ani prochladnutí. Sám jsem v nich jezdil až v -10 a zima mi nebyla. Podrážka je hladká, takže na náledí úplně nepodrží, ale tuhle vlastnost bych do negativ nezahrnoval. Sám vidím, v jakých jiných botách chodím v zimě. Je to tedy otázka volby nás samotných, protože můžeš samozřejmě jezdit na kole v pohorách, ale to není zrovna pohodlné.

Jak fungují na pedálu?

To co tě bude asi zajímat nejvíc je jejich grip na pedálech. Boty nebyly primárně určené pro jízdu na technických stezkách, na skoky a práci s kolem pod sebou. Jejich přilnavost bych hodnotil jako lehce nadprůměrnou. Žádné velké tahání pedálů jako u 5.10 nečekej, při cestování po lesních cestách, nebo městě však drží na pedálech překvapivě dobře. Matně si však vybavuju, že ze začátku (než podrážka nošením trochu změkla) to tak nebylo. Po dvou letech, ale na mojich Burgtec Penthaus MK5 drží opravdu pěkně.

Budu na ně šetřit dlouho?

Finanční stav je u každého z nás dost individuální, ale v obecné rovině, ne. Nebudeš na ně muset šetřit, protože tyhle boty jsou za bratru 1490,- kč. Opakuji 1490,-kč!!! To není láca jen jako doplněk pro cyklisty, v dnešní době je to láca i na boty jako takové. Natož boty zimní.

Závěr:

Zimní boty Prestige jsou výbornou volbou pro cyklisty, kteří nechtějí zastavit svou vášeň pro kolo ani v zimním období. Díky svým vlastnostem tě na tvých cestách udrží v teple, suchu a bezpečí. Investice do těchto bot ti umožní využít potenciál svého kola i v zimním období. Takže se nenech odradit mrazem, sněhem, bahnem, protože tyhle boty budou skvělým parťákem na cestách i jednoduchých stezkách.

Post scriptum: Pokud si Prestige zamiluješ stejně jako já, můžeš si pořídit i luxusněji vyhlížející kožené, na webu vlnka.cz V těch můžeš jít klidně na rande a díky ovčí podšívce v nich zima také nebude. A to stále není všechno. Na léto si můžeš nechat vyrobit vlastní barevnou variantu přímo u výrobce. A pokud pro tebe snad není Prestige bota dost cool, mohlo by tě přesvědčit video, ve kterém je na sobě má MC Gey.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *